logo

•• Kontrola potravín a krmív ••

Potraviny a krmivá uvádzané do obehu musia spĺňať požiadavky na bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť. Právne predpisy EÚ obsahujú celú radu pravidiel, ktoré majú zabezpečiť dosiahnutie stanoveného cieľa.

Podľa európskej legislatívy musí každý členský štát zaviesť systém úradných kontrol a vykonávať dozor nad bezpečnosťou potravín na všetkých stupňoch
ich výroby, spracovania a distribúcie. Preto členské štáty zriadili vnútroštátne orgány, ktoré sú zodpovedné za bezpečnosť potravín v krajine.

Právne predpisy Spoločenstva týkajúce sa potravín a krmív sú založené na zásade, že prevádzkovatelia potravinárskych a krmovinárskych podnikov vo všetkých fázach výroby, spracovania a distribúcie v rámci podnikov podliehajúcich ich kontrole zodpovedajú za zaistenie toho, aby potraviny a krmivá spĺňali požiadavky právnych predpisov týkajúcich sa potravín a krmív, ktoré sa vzťahujú na ich činnosť.

Základné pravidlá týkajúce sa zodpovednosti orgánov členských krajín ustanovuje Nariadenie (ES) č. 178/2002 zo dňa 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín. Toto nariadenie podrobnejšie popisuje ako sa majú tieto zásady interpretovať a vykonávať.

Okrem týchto základných pravidiel existujú špecifickejšie právne predpisy týkajúce sa potravín a krmív, ktoré sa vzťahujú na rôzne oblasti, napr. výživu zvierat, hygienu krmív a potravín, zoonózy, rezíduá pesticídov a kontaminujúce látky, označovanie potravín, potraviny nového typu, GMO a ďalšie oblasti.

Členské štáty musia zaistiť uplatňovanie právnych predpisov v praxi. Za týmto účelom sa vykonávajú úradné kontroly. Úradné kontroly vykonávané v členských krajinách musia umožniť overiť a zaistiť súlad s vnútroštátnymi predpismi a predpismi Spoločenstva o krmovinách a potravinách. Preto sa úradné kontroly vykonávajú pravidelne, bez predchádzajúceho upozornenia  a v ktorejkoľvek  fáze výroby, spracovania a distribúcie krmív a potravín.

Na úrovni Společenstva existujú harmonizované pravidlá pre vykonávanie takýchto kontrol. Sú obsiahnuté v Nariadení EP a Rady (EÚ) 2017/625 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat uskutočňovaných s cieľom zabezpečiť overenie dodržiavania potravinového a krmivového práva a predpisov o zdraví zvierat a o starostlivosti o zvieratá. Uvedené nariadenie sa nevzťahuje na úradné kontroly slúžiace k overovaniu toho, či sú dodržiavané pravidlá týkajúce sa spoločnej organizácie trhu s poľnohospodárskymi produktmi.

Príslušné orgány pre vykonávanie kontrolnej činnosti v SR
Každá členská krajina si stanoví orgán, ktorý je spôsobilý vykonávať úradné kontroly. Tento orgán musí byť nestranný, musí mať potrebné vybavenie, kvalifikovaný personál a pohotovostné nástroje. Pre zabezpečenie toho, aby príslušný kontrolný orgán plnil svoje ciele, môžu byť vykonávané interné alebo externé audity. Kontrolný orgán ustanovený v SR je Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Úrad verejného zdravotníctva SR.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR
Vykonáva úradnú kontrolu potravín nad ich výrobou, v obchodnej sieti, pri manipulovaní s nimi a pri ich umiestňovaní na trh:
a) potravín živočíšneho pôvodu,
b) potravín rastlinného pôvodu vrátane čerstvého ovocia, čerstvej zeleniny, zemiakov a ostatných poľnohospodárskych produktov v poľnohospodárskej prvovýrobe po zbere úrody, nápojov vrátane potravín s niektorými zložkami živočíšneho pôvodu, cukrárskych výrobkov, zmrzliny a vody v spotrebiteľskom balení,
c) geneticky modifikovaných potravín,
d) poľnohospodárskych produktov a potravín predávaných priamo konečnému spotrebiteľovi.
Link: (www.svps.sk)

Úrad verejného zdravotníctva SR
Vykonáva úradnú kontrolu potravín:
a) v prevádzkarňach verejného stravovania vrátane výroby cukrárskych výrobkov, zmrzliny a prípravy hotových pokrmov a jedál na predajných miestach,
b) vo vzťahu k epidemiologicky rizikovým činnostiam osôb vo výrobe, manipulácii a umiestňovaniu na trh,
c) výživových doplnkov, materiálov prichádzajúcich do styku s potravinami, potravín určených na osobitné výživové účely, ako aj detskej výživy a dojčenskej výživy,
d) nových potravín,
e) z hľadiska používania zdrojov ionizujúceho žiarenia na ožarovanie potravín a kontroly dodržiavania zákazu pridávania rádioaktívnych látok do potravín,
f) v súvislosti s prídavnými látkami do potravín.
Link: (www.uvzsr.sk)

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky vykonáva štátne odborné kontroly a skúšobníctvo v podmienkach rezortu poľnohospodárstva ako aj štátny odborný dozor nad kvalitou vstupov do poľnohospodárstva (agrochemikálie, krmivá a pod).
Link: (www.uksup.sk)

Kontrolné orgány musia zabezpečiť, aby príslušné informácie, ktoré majú k dispozícii, boli sprístupnené verejnosti, najmä pokiaľ existuje dôvodné podozrenie, že nejaká potravina alebo krmivo môžu predstavovať riziko pre zdravie ľudí alebo zvierat.

Pokiaľ príslušný orgán zistí nesúlad následne príjme vhodné opatrenia. Pritom berie do úvahy povahu nesúladu a doterajšie správanie dotyčného prevádzkovateľa. Môže sa jednať o správne opatrenie (sťahovanie z trhu alebo zničenie tovaru, uzavretie podniku alebo pozastavenie registrácie prevádzky atď.) alebo pokuty.



Zdroje a linky:
http://europa.eu/legislation_summaries/food_safety/veterinary_checks_and_food_hygiene/f84005_cs.htm
http://www.svssr.sk/

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...